Edukacija za nastavnike – Razvoj računalnog razmišljanja kroz Python programski jezik

U sklopu 29. Zimske škole informatike, udruge MIS i MIK u suradnji s Hrvatskim savezom informatičara, održati će besplatnu edukaciju za nastavnike i ostale zainteresirane predavače i mentore. Radionica će održavati svakim danom od 19. do 23. veljače od 17 do 19 sati u Graditeljskoj školi Čakovec za sve  one s područja Međimurske županije, dok će za sve zainteresirane iz drugih krajeva pristup biti omogućen online pristupom.

Edukacija predstavlja dinamičan program usmjeren na unapređenje pedagoških vještina nastavnika informatike u području razvoja računalnog razmišljanja. Fokusirana na upotrebu Python programskog jezika, ova radionica pružit će nastavnicima konkretne alate, metode i pristupe za efikasno poučavanje računalnog razmišljanja te rješavanje problemskih zadataka.

PRIJAVA KANDIDATA TRAJE DO POPUNJENJA SLOBODNIH MJESTA!
Online edukacija namijenjena je nastavnicima koji su izvan Međimurske županije, dok je žiteljima iste namijenjen kontaktni/fizički pristup edukaciji.
Organizatori: Hrvatski savez informatičara, udruge MIS i MIK
Mjesto održavanja: Graditeljska škola Čakovec
razdoblje: od 19.2. do 23.2.2024.
termin: od 17:00 do 19:00
predavač: Dejan Drabić, mag. inf. (https://udruga-mis.hr/predavaci/)

Sadržaj radionice

1. Uvod u računalno razmišljanje:
- Definicija ključnih pojmova
- Značaj razvoja računalnog razmišljanja u današnjem obrazovnom kontekstu

2. PyCharm kao alat za razvoj računalnog razmišljanja u Python jeziku:
- Osnovne karakteristike Python programskog jezika
- Prednosti korištenja PyCharm alata

3. Problemski zadaci:
- Analiza različitih tipova problemskih zadataka
- Razumijevanje pristupa rješavanju problema kroz računalno razmišljanje

4. Metode poučavanja:
- Interaktivne metode poučavanja u nastavi informatike
- Praktične strategije za poticanje aktivnog sudjelovanja učenika

5. Praktična primjena:
- Rješavanje problemskih zadataka u Python jeziku
- Demonstracija pristupa učenju putem rješavanja problema

6. Razmjena iskustava:
- Nastavnicima će se  podijeliti iskustva iskusnih i nagrađivanih mentora u poučavanju računalnog razmišljanja
- Diskusija o izazovima i najboljim praksama

7. Resursi za daljnje učenje:
- Preporuke za literaturu, online tečajeve i alate
- Razvoj nastavničke zajednice putem online platformi

Cilj radionice je opremiti nastavnike informatike s praktičnim alatima i strategijama za uspješno vođenje nastave računalnog razmišljanja koristeći Python programski jezik. Kroz interaktivne aktivnosti, rješavanje problemskih zadataka i razmjenu iskustava, nastavnici će dobiti konkretne ideje i podršku za unapređenje svoje nastave. Ova edukacija postavlja temelje za razvijanje digitalnih vještina učenika kroz poticanje kritičkog razmišljanja, rješavanje problema i kreativnosti.

Posted by Dejan Drabić