3D modeliranje i ispis

Cilj tečaja je upoznavanje učenika s modernim tehnologijama. Polaznici će se na početku upoznati s radom u programu Autodesk Fusion 360 u kojem će  učiti i usavršavati vještinu 3D modeliranja. Navedeni program napredni je CAD (Computer Aided Design) program, koji uz modul za 3D modeliranje obuhvaća i module za Render, Simulacije, Animacije te izradu 2D nacrta.

U sklopu tečaja uz 3D modeliranje, učenici će naučiti i osnove simulacija i animacija te će naučiti kako izraditi tehničke crteže (2D nacrti) pomoću softvera. Dodatan naglasak bit će i na pripremi modeliranog predmeta za 3D ispis te samostalnom izvođenju 3D ispisa na printerima. Nakon detaljnog učenja svih pojedinih funkcija u programu te učenje osnova o 3D ispisu, učenici će samostalno, po vlastitim željama, osmisliti određene predmete koje će također samostalno modelirati, napraviti animaciju svog rada, izraditi tehničke crteže, pripremiti model za 3D ispis te taj ispis i izvršiti na printerima. Na taj način zaokružit će se cijeli proces - od vlastite ideje, stjecanja znanja i usvajanja vještina, do gotovog proizvoda.

Ishodi:

 • upoznati se s programom Autodesk Fusion 360 te efikasno koristiti sve njegove funkcije i module u praksi
 • naučiti izrađivati tehničke nacrte
 • upoznati osnove strojnih elemenata i konstrukcija
 • naučiti koristiti softver za pripremu modela za 3D ispis
 • upoznati se s načinom rada i komponentama 3D printera
 • naučiti podešavati parametre te koristiti 3D printer za izradu modeliranog modela
 • naučiti i u praksi koristiti pravila 3D modeliranja za 3D ispis
 • naučiti kako od ideje doći do gotovog proizvoda
 • naučiti efikasno rješavati praktične probleme
 • razviti kreativnost
 • unaprijediti prezentacijske vještine i sposobnost argumentiranja vlastitih stavova, ideja i rješenja
 • razviti vještine matematičko-logičkog i kritičkog razmišljanja

Uzrast:

Tečaj 3D modeliranje i ispis namijenjen je učenicima od 5. razreda osnovne do 2. razreda srednje škole.