Održana Skupština udruge

Dana 18.2.2017. godine s početkom u 19 sati održana je redovna Izvještajna skupština udruge Mladi informatičari Strahoninca (MIS) u informatičkoj učionici Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje. Prva je to skupština udruge održana izvan mjesta osnivanja, Strahoninca, obzirom da je udruzi MIS zabranjeno djelovanje u općinskim prostorima tijekom protekle godine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prije samog otvaranja skupštine, predsjednik udruge Dejan Drabić, pozdravio je goste i to Ivana Palačka, direktora Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje; Leonarda Belovića, tajnika Zajednice tehničke kulture Međimurske županije; Krešimira Malnara, tajnika Hrvatskog saveza informatičara (HSIN); Lucijana Franina, predsjednika Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca te predstavnike udruga iz područja Općine Strahoninec: KUD Strahoninec, UDVDR Strahoninec, DVD Strahoninec, Streljački savez Strahoninec i Pjevački zbor Strahoninec. Pozdravljen je i predstavnik eMedjimurje portala, gospodin Franjo Mesarić. Važno je naglasiti da je netom završila skupština udruge Međimurskog informatičkog kluba Čakovec, čiji je predsjednik MIljenko Blažeka ujedno i član udruge MIS.

Predsjednik otvara skupštinu te se nakon izglasavanja dnevnog reda biraju tijela skupštine. Tako su u radno predsjedništvo izabrani Dejan Drabić (predsjednik i voditelj skupštine), Viktor Lazar i Matija Novak, a za zapisničara je izabrana Mirjana Mikolaj. Nakon izbora verifikacijskog povjerenstva isto je podnijelo izvješće o prisustvu natpolovične većine članova udruge s pravom glasa te je evidentirano da će sve odluke na skupštini biti pravovaljane.

O radu udruge tijekom 2016. godine podnio je izvješće predsjednik udruge Dejan Drabić:

Naglasak rada i u 2016. godini bio je vezan uz rad s djecom i mladima usmjeren na razvoj analitičko logičkog razmišljanja kroz niz radionica i tečajeva. Glavne aktivnosti bile su protkane u partnerstvu s „Međimurskim informatičkim klubom“ Čakovec čijim smo zajedništvom iznimno smo ojačali potencijal predavača i opremljenosti, a to su:

 • Radionice/tečajevi:
  • Moj prvi program i LOGO za osnovnoškolce
   • Namijenjene maloj djeci, učenicima od 2. do 4. razreda OŠ koji uče svoje početne korake u programiranju u Scratch-u
   • Voditelj: Viktor Lazar
  • Algoritmi za osnovce
   • 2 skupine: osnovna i napredna
   • Učenje rješavanja problemskih zadataka korištenjem programskog jezika Python i C++ te priprema za natjecanja
   • Voditelj: Dejan Drabić
  • Algoritmi za srednjoškolce
   • Učenje rješavanja problemskih zadataka korištenjem programskog jezika C++ te priprema za natjecanja
   • Voditelj: Miljenko Blažeka
  • Robotika
   • 2 radionice: mlađa i starija skupina
   • Programiranje mBot robota, uvod u Cospace virtualno programiranje robota, programiranje mini računala (Arduino)
   • Voditelji: Viktor Lazar i Renato Železnjak
  • Web tehnologije i IoT (Interet of Things)
   • za napredne osnovce i srednjoškolce koja uključuje nove Internet tehnologije te Internet stvari, učenje povezivanja tehnologije na način upravljanja uređajima putem interneta…
   • Voditelj: Matija Novak
  • Razvoj softvera
   • Namijenjena srednjoškolcima u kojoj uče razvijati vlastite aplikacije u jednom od najmoćnijih alata – VisualStudio-u koristeći C# programski jezik. Osim samog razvoja, metodologija, tehnologije, djeca uče važne elemente objektno orijentiranog programiranja
   • Voditelj: Renato Železnjak
  • Organizacija dodatnih priprema za natjecanja
   • HONI i INFOKUP

Udruga nizom godina osvaja mnoge nagrade na natjecanju, a 2016. godina najuspješnija je do sada. Učenike se za prestižna natjecanja pripremaju u sklopu projekta „Želim biti programer“, kojeg financijski podupire i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS) u partnerstvu s Međimurskim informatičkim klubom Čakovec. Čak 20 učenika plasirala se na županijsku razinu natjecanja Infokup gdje osvajamo gotovo sva prva mjesta u daleko najtežoj i najcjenjenijoj kategoriji – algoritmi, ali i 1. mjesto u razvoju softvera osmih razreda koje osvaja Tio Špicar s radom „SumBa“. Čak 5 učenika plasiralo se na državnu razinu natjecanja na kojem osvajamo slijedeće mjesta:

1. mjesto Martin Josip Kocijan, 8. razred
2. mjesto Vedran Cifrek, 7. razred
5. mjesto Matija Bujanić, 5. razred
7. mjesto Leo Stričak, 5. razred
7. mjesto Mihael Pristav, 8. razred

Mentori učenicima, iz redova udruge su: Dejan Drabić, Miljenko Blažeka i Nataša Boj.
Na Hrvatskom otvorenom natjecanju informatičara (HONI), natjecanju koje se proteže kroz 7 kola tijekom školske godine i jedno je od najjačih natjecanja u široj regiji, osvajamo također iznimne rezultate:

 • Osnovne škole
  • 1. mjesto 8. razredi – Martin Josip Kocijan
  • 2. mjesto 5. razredi – Matija Bujanić
  • 3. mjesto 7. razredi – Vedran Cifrek
  • 10. mjesto 8. razredi – Mihael Pristav
  • 12. mjesto 7. razredi – Eno Peršić
  • 13. mjesto 8. razredi – Lana Šprajc
  • 14. mjesto 8. razredi – Tio Špicar
  • 15. mjesto 7. razredi – Fran Meglić
  • 21. mjesto 8. razredi – Lovro Makovec
  • EKIPNO osvajamo 2. u državi
 • Srednja škole
  • 3. mjesto 4. razredi – Stjepan Požgaj
  • 6. mjesto 2. razredi – Jurica Horvat
  • 9. mjesto 4. razredi – Livio Benčik
  • 16. mjesto 4. razredi – Miro Krištofić
  • 21. mjesto 2. razredi – Luka Habuš

Naši članovi plasirali su se i na Juniorsku hrvatsku olimpijadu koja se održala na Ljetnom informatičkom kampu na Krku u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara (HSIN), gdje Martin Josip Kocijan osvaja 2. mjesto, a Vedran Cifrek 5. mjesto.
Uključujemo se u CroatianMakers Ligu, robotičku ligu koju pokreče Institut za inovativnost i razvoj mladih (IRIM). Bili smo organizatori i domaćini 1. kola Croatian Makers lige za regiju Međimurja i dijela Zagorja, natjecanje se održalo u Tehnološko inovacijskom centru Međimurje (TICM). Tijekom protekle godine u Croatian makers ligi osvajamo ekipno slijedeće rezultate:

 • Niža skupina
  • 1. mjesto Mladi informatičari Strahoninca
  • 2. mjesto Međimurski informatički klub Čakovec
 • Viša Skupina
  • 1. mjesto Mladi informatičari Strahoninca
  • 2. mjesto Međimurski informatički klub

Gledajući rezultate na razini države, viša ekipa (starija) “Mladih informatičara Strahoninca” je sa 1.100 bodova uz ukupno vrijeme od 31 sekunde postigla najbolji rezultat u državi CroatianMakers robotičke lige. Mentori natjecatelja su bili Viktor Lazar i Renato Železnjak.

Naši članovi sudjeluju na Zimskoj informatičkoj školi u Krapini te Ljetnom informatičkom kampu na Krku, a gdje se okupljaju najbolji informatičari (programeri) iz cijele države.
Na žalost, nije sve proteklo bez problema. Ono što smo najmanje očekivali, a za vrijeme plasmana učenika na državno natjecanje i najintenzivnijih priprema, načelnik Općine Strahoninec je pokrenuo niz „zlobnih“ prijava i optužbi protiv udruge uputivši ih prema Policijskoj upravi i Državnom odvjetništvu. Potom slijedi izbacivanje udruge iz prostorija u kojima djeluje. Izvršni odbor odlučuje da djeca ne zaslužuju pristup manipulacije, osobito djeca koja su stup budućeg razvoja društva temeljem znanja i sposobnosti, te udruga održava konferenciju za medije radi informiranja javnosti. Dobili smo niz ponuda za nastavak rada, a obzirom na dotadašnju suradnju neupitna je bila ona od Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje uz podršku Međimurske županije. U jeku natjecanja, kada je bilo najvažnije što bolje pripremiti djecu za državnu razinu natjecanja, djeca su (iz)gubila vrijeme i pažnju. Udruga je bila spremna na dijalog, koji je načelnik Općine Strahoninec jednostrano odbio. Na žalost, udruga je izbačena zbog izvrsnog rada s djecom koji je očigledno smetao načelniku i tzv. Odboru za rad s udrugama koji nikada nije popratio rad udruge ili se o istome interesirao.
Posebno ističemo suradnju sa Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec, a čiji naši članovi su Miljenko Blažeka i Darinka Drabić te III. OŠ Čakovec čiji je naš član Nataša Boj. Indikativno je da rad udruge iznimno utječe na napredak i izvrsnost djece.
Organizirana su dodatne pripreme za natjecanje algoritama od strane Jurice Horvata (2. razred SŠ) te hrvatskog olimpijca Tonka Sabolčeca. Bilježimo direktnu potporu, kako Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, tako i samog Hrvatskog saveza informatičara. Sudjelujemo na „CodeWeek“ inicijativi s besplatnim tečajevima za svu zainteresirane mladež te u svjetskoj inicijativi „Hour of code“.
Bilježimo i odličnu suradnju s LAG-om „Međimurski bregi i doli„ gdje smo aktivni, kako na radionicama, tako i u razvojnoj strategiji te kreiranju obrazovnih projekata. Udruge “Mladi informatičari Strahoninca” (MIS) i “Međimurski informatički klub” Čakovec (MIK), obzirom na rezultate u natjecanju u “Croatian makers” (CM) ligi robotičkog natjecanja nagrađene su paketima “Internet stvari” (IoT) i Logo u sklopu projekta “Zajedno smo jači” od strane Instituta za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).

Kao krunu za svoj rad udruga u prosincu 2016. godine dobiva najprestižniju Državnu nagradu tehničke kulture – Faust Vrančić.

Rad udruge i njezini uspjesi na državnoj razini su značajni te ova nagrada ima velik značaj za udrugu i njihove članove.
Od financijskih potpora najznačajnije su one Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Općine Strahoninec, Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, Međimurske županije i Hrvatskog saveza informatičara.

Naš daleko najuspješniji član je Martin Josip Kocijan, rezultatima koje će teško itko ikada nadmašiti. Martinu su njegovi mentori uručili priznanje kao najboljem programeru udruga MIS i MIK za 2016. godinu uz želje da nastavi sa svojim radom, ali isto tako da nadalje doprinosi ugledu i promociji udruga te pomaganju svojim kolegama u napretku.

Istaknuti su predavači i mentori udruge: Dejan Drabić, Miljenko Blažeka, Viktor Lazar, Renato Železnjak, Matija Novak, Darinka Drabić i Nataša Boj, bez kojih ne bi bilo takvih uspjeha. Zahvala je upućena tajnici Mirjani Mikolaj i Sanji Krištofić na volonterskom radu, ustrajnosti te promociji udruge. Predsjednik se zahvalio i ostalim kolegama, učiteljima, profesorima, stručnim suradnicima. Posebna zahvala upućena je još jednom Tehnološko inovacijskom centru Međimurje na potpori i suradnji, zatim Hrvatskom savezu informatičara te Zajednici tehničke kulture Međimurske županije.

Nakon usvajanja izvješća rada, tajnica udruge Mirjana Mikolaj iznosi financijsko izvješće, a Miljenko Blažeka izvješće Nadzornog odbora. Sva izvješća jednoglasno su usvojena od strane Skupštine udruge.

Predsjednik iznosi plan rada za 2017. godinu u kojem ističe nastavak radionica i tečajeva od protekle godine, a obzirom da se ista nadovezuju u školskoj godini. Istaknuto je provođenje projekta “Želim biti programer” koji sufinancira značajnim dijelom Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS). Posebnost je uključenost udruge u projektima IRIM-a, a osobito činjenica da je udruga postala ambasador “STEM revolucije” za Međimursku županiju, što znači da će udruga MIS educirati učitelje i profesore naše županije u korištenju micro:bit računala u obrazovanju. Podsjetimo, micro:bit računala dodijeljena su svim školama koje su se prijavile na projekt. Naglašavamo da smo iskoristili svoju poziciju te pomogli našim školama slanjem pravovremene informacije. Time je mnogo škola uključeno u sam projekt. Sve škole dobile su ili će u narednim danima dobiti, 20 micro:bit računala. Više o samom projektu pročitajte na web stranici STEM revolucijePrva radionica obuke počinje ove srijede.

Spomenuti su uspjesi naših članova na županijskoj razini Državnog natjecanja iz informatike (Infokup) gdje su se 3 naša člana plasirala na državnu razinu i to: Martin Josip Kocijan od 1. razreda srednje škole s maksimalnih osvojenih 200 bodova, a od osnovaca Vedran Cifrek 8. razred te od petih razreda Samuel Sobočan. Već drugu godinu za redom iz Međimurske županije plasman na državno natjecanje ostvaruju jedino članovi naših udruga. Martin Josip Kocijan u udrugama MIS i MIK priprema se već gotovo duže od 5 godina, a ove godine smo u pripreme uključili i hrvatskog olimpijca Tonka Sabolčeca. Državna razina natjecanja održati će se u Primoštenu idućeg mjeseca.

Posljednja točka dnevnog reda bila je riječ gostiju gdje posebno bilježimo riječi Ivana Palačka, direktora Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje koji ističe važnost našeg rada, partnerski odnos i važnost aktivnosti udruga MIS i MIK koje svojim radom s djecom doprinose jačanju samog tehnološkog centra te da se nada da će naša djeca, budući IT stručnjaci, biti budući zaposlenici inkubiranih tehnoloških tvrtki. Ivan nam je zaželio uspjeha u radu s djecom te nastavak naše suradnje.

Zahvalu je uputio i tajnik HSIN-a, Krešimir Malnar, istaknuvši značaj rada udruga, ne samo u našoj županiji, već i u samo savezu, obzirom da je član Izvršnog odbora saveza Dejan Drabić, a predsjednik Nadzornog odbora saveza Miljenko Blažeka. Spomenuo je važnost potpore takvim projektima, jer oni donose zajednici velik napredak, obzirom da IT stručnjaci ne trebaju napuštati zemlju da bi radili za vanjske kompanije, da su traženi, a ujedno i natprosječno dobro plaćeni. Tajnik Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, osim čestitke za doista značajne uspjehe, ističe posebno vrijednu nagradu Faust Vrančić te upućuje da udruga kandidira predsjednika za državnu nagradu obzirom da je u rad udruge, od samih početaka do danas, bilo uloženo mnogo truda i slobodnog vremena.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Čestitkama se pridružuje i Licijan Franin, predsjednik Zajednice tehničke kulture Međimurkse županije koji smatra da je dolazak udruge u TICM stepenica više uz neshvaćanje Općine Strahoninec koja je udrugu izbacila, obzirom na izvrsne rezultate i status udruge u državi. Posebno u vrijeme kada je ovakvo obrazovanje najvažnije za djecu za njihovu bolju budućnost. Govoru su se pridružili i predstavnici Pjevačkog zbora Strahoninec pohvalivši rad udruge koji će svakako prenijeti svim mještanima Strahoninca.

Nakon pozdravnih govora slijedilo je druženje za sve prisutne.

Posted by Dejan Drabić