Predstavljanje aktivnosti za š.g. 2017./2018.

Ove subote, 2.9.2017. godine, s početkom u 10 sati, u multimedijalnoj dvorani Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM), udruge “Mladi informatičari Strahoninca” (MIS) i “Međimurski informatički klub” Čakovec (MIK) održale su javno predstavljanje programa aktivnosti u sklopu projekta “Škola mladih programera”. Projekt je to koji smo sami osmislili, a oslanja se na dosadašnji rad s djecom i mladima, s usmjerenjem na stjecanje znanja, vještina i kompetencija iz STEM područja (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Naš naglasak svodi se na područje računalnog programiranja, robotike,  “Internet stvari” (IoT) i web tehnologija.

Neovisno o tome što smo izabrali rani termin (škola tek počinje kroz 2 dana), interes za našim programom je pobudio veliku pažnju.

 

Nakon pozdravnog govora u ime udruga i TICM-a, prisutni su upoznati s važnošću tematike za djecu. Istaknuta je potražnja za IT stručnjacima koja je veća od ponude. No, danas se zna da će ta potražnja svake godine biti sve veća obzirom na nesmiljen razvoj novih tehnologija. Obzirom da gotovo 15-tak godina ističemo važnost programiranja, nove društvene okolnosti u svijetu, prije svega gospodarske i tehnološke, osvijestile su i našu javnost. Kako bi našoj djeci osigurali bolju budućnost, udruge već više od 10 godina provode najnaprednije programe. Stoga naši stariji članovi upisuju najeminentije fakultete te je za njima iznimna potražnja od strane najboljih softverskih kuća.

Predstavljeni su programi udruga:

 • Moj prvi program (za najmlađe – početnike)
 • Algoritmi – LOGO (programiranje hoda kornjače)
 • “Algoritmi 1 (početna grupa osnovaca u računalnim algoritmima)
 • Algoritmi 2 (napredna grupa osnovaca u računalnim algoritmima)
 • Algoritmi 3 – (grupa za srednjoškolce)
 • Robotika (za osnovnoškolce – mogu biti i početnici)
 • “Internet stvari” (za naprednije osnovce i srednjoškolce)
 • Web dizajn i izrada sučelja (za osnovce i srednjoškolce).

Posjetitelji su se upoznali s predavačima koji su predstavili programe koje će provoditi:

 • Miljenko Blažeka, prof.
 • Dejan Drabić, mag. inf.
 • Viktor Lazar, mag. inf.
 • Renato Železnjak, mag. inf.
 • Goran Levačić, mag. inf.

Objavljeni su termini tečajeva:

 • Algoritmi 1
  • utorak 19:15 – 20:45
 • Algoritmi 2
  • srijeda 19:15 – 20:45
 • Algoritmi 3
  • petak 19:30 – 21:00
 • Moj prvi program
  • ponedjeljak 19:15 – 20:45
 • Robotika
  • četvrtak 19:15 – 20:45
 • Algoritmi – Logo
  • Srijeda 19:15 – 20:45
 • Web dizajn i razvoj sučelja
  • Ponedjeljak 19:15 – 20:45
 • Internet of Things (Internet stvari) IoT
  • Svaka druga subota po 4 sata (prema dogovoru)

Na kraju su predavači publici odgovarali na pitanja kako bi im pomogli u odluci odabira željenog programa za djecu. Pitanja su postavljala i djeca, što je samo potvrda i njihovog velikog interesa.

Svi naši programi najmodernijeg su sadržaja, konkurentni s onima diljem najnaprednijeg svijeta. Osim što posjedujemo vrhunsku opremu (računala; robote; micro:bit, Arduino i Raspberry pi računala; Internet of things pakete, mnogo elektronike, najsuvremenije “cloud” sustave…), ono najvažnije su naši vrsni predavači.

Ponešto više o događaju možete pročitati i na web portalu Međimurskih novina, kojima se, uz SrceTV, najljepše zahvaljujemo na posjeti i medijskim objavama.

Istaknuto je i važno članstvo udruga u asocijacijama:

Istaknuta je potpora Međimurske županije, Grada Čakovca, Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, Zajednici tehničke kulture  Grada Čakovca i Općine Strahoninec u financijskim potporama. Ujedno, posebno je istaknuto partnerstvo s Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec, III. OŠ Čakovec, OŠ Strahoninec i Međimurskim IT klasterom. Projekt “Škola mladih programera” prijavljen je Ministarstvu znanosti i obrazovanja te smo u iščekivanju rezultata natječaja, a što bi za posljedicu imalo dodano smanjenje participacije za roditelje.

Prijave na tečajeve trajat će do kraja rujna, kada se planira i početak svih tečajeva. Neovisno o početku, svaki tečaj biti će u trajanju od 70 školskih sati.

Za sva dodatna pitanja obratite nam se na e-mail tecajevi@udruga-mis.hr ili tecajevi@mik.hr.

Posted by Dejan Drabić