Uključeni u projekt “Zajedno smo jači”

Udruge “Mladi informatičari Strahoninca” (MIS) i “Međimurski informatički klub” Čakovec (MIK), obzirom na rezultate u natjecanju u “Croatian makers” (CM) ligi robotičkog natjecanja nagrađene su paketima “Internt stvari” (IoT) i Logo u sklopu projekta “Zajedno smo jači”.

Projekt je to kojim se u obrazovanje djece uvodi STEM edukacija kroz robotiku. Radi se o uređajima koji su dio jedne brzo rastuće kategorije nazvane “Internet of Things” ili skraćeno IoT. Hrvatski naziv za ovakve uređaje je “Internet stvari”. U svojoj osnovi pojam IoT odnosi se na povezivanje svakodnevnih objekata/stvari na internet i/ili sa drugim uređajima s ciljem pružanja jednostavnijeg, preciznijeg i “pametnijeg” iskustva u korištenju ovih svakodnevnih uređaja. Konačna svrha IoT-a je olakšavanje svakodnevnih rutinskih i naprednijih radnji tijekom dana,na poslu kod kuće itd… Stoga ćemo u udrugama u predstojećoj školskoj godini, u Tehnološko-inovacijskom centru Međimurja, poučavati kako povezivati komponente, programirati uređaje te njima upravljati putem interneta. IoT je jedna od grana budućnosti te ne želimo propustiti priliku da našoj djeci omogućimo napredak.

Više informacija o pokretaču projekta nalaze se na ovom linku.

Obje udruge uključile su se u projekt CM lige te tako dobile svaka po 5 “mBot” robota te poučavala djecu uz pripreme za natjecanja u ligi. Natjecanje je bilo podijeljeno u regije. Obje udruge bile su najbolje uz slijedeću listu ekipa u regiji nazvanoj “Zagorje” (više je bilo uključenih ekipa iz Zagorja, odnosno samo 4 iz Međimurja):

Niža skupina Viša Skupina
1. Mladi informatičari Strahoninca 1.  Mladi informatičari Strahoninca
2. Međimurski informatički klub Čakovec 2. Međimurski informatički klub 
3. OŠ Janka Leskovara 3.  OŠ Belec
4. OŠ Donji Kraljevec 4. OŠ Stjepana Radića
5. OŠ Mursko Središće 5.  OŠ Mače
6.  OŠ Josipa Broza 6.  OŠ Franje Horvata Kiša
7.  OŠ Josipa Broza
8. OŠ Vladimir Nazor
9.  OŠ Janka Leskovara
10.  OŠ Donji Kraljevec
11.  OŠ Mursko Središće
12.  OŠ Vinica

Gledajući rezultate ukupno na razini države, viša ekipa “Mladih informatičara Strahoninca” je sa 1.100 bodova uz ukupno vrijeme od 31 sekunde postigla najbolji rezultat u državi.

[envira-gallery slug=”cm-2-kolo”]

Popis članova ekipa udruge “Mladi informatičari Strahoninca (MIS):

Niža skupina Viša Skupina
Marko Žulić Tio Špicar
Jan Belak Matija Bujanić
Vito Špicar Lana Šprajc
Andrija Železnjak Mihael Pristav

Popis članova ekipa udruge “Međimurski informatički klub” Čakovec (MIK):

Niža skupina Viša Skupina
Martin Zadravec Aleks Florijan
Sebastijan Zadravec Lovro Makovec
Luka Varga Jambrošić Vito
Samuel Sobočan Fran Železnjak

Predavači i mentori djece bili su Viktor Lazar i Dejan Drabić.

Posted by Dejan Drabić