Završeno Hrvatsko otvoreno natjecanje u informatici

Ove subote 4.3.2017. godine je održano posljednje, 7. kolo, Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici (HONI). Članovi udruga “Mladi informatičari Strahoninca” (MIS) i “Međimurskog informatičkog kluba” Čakovec (MIK) su završili natjecanje s odličnim rezultatima. Najistaknutiji je bio Martin Josip Kocijan (učenik Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec), koji je osvojio prvo mjesto u svih sedam kola natjecanja i time postao prvak u kategoriji prvih razreda srednje škole. Martin je naprosto “pomeo” konkurenciju osvojivši ukupno 2405 bodova dok drugoplasirani ima tek 1604 boda. Gledajući ukupno sve srednjoškolce od prvog do četvrtog razreda, Martin je zauzeo visoko 4. mjesto (bolji od njega su bila jedino dva učenika četvrtog razreda te jedan učenik trećeg razreda) i time postao izravna konkurencija za ulazak u četveročlanu reprezentaciju Hrvatske koja će nas zastupati na 29. međunarodnoj informatičkoj olimpijadi u Teheranu.

Martin Josip Kocijan i njegovi mentori: Miljenko Blažeka i Dejan Drabić

U kategoriji 6. razreda osnovne škole Matija Bujanić iz Osnovne škole Ivanovec je postao viceprvak Hrvatske. Među osmašima se dokazao naš član Vedran Cifrek iz Osnovne škole Novi Marof također postavši viceprvak Hrvatske.

Boje međimurskih udruga na ovom natjecanju branili su još:

  • učenici 5. razreda: Samuel Sobočan (6. mjesto), Marin Topolnjak (16. mjesto), Martin Zadravec (16. mjesto), Jan Belak (22. mjesto), Vedran Novaković (24. mjesto), Luka Dakić (30 mjesto)
  • učenici 6. razreda: Andrija Palašek (12. mjesto), Leo Stričak (12. mjesto), Šimun Bilas (19. mjesto), Vito Križaić (22. mjesto)
  • učenici 7. razreda: Filip Cvjetićanin (19. mjesto), Lovro Vidović (30. mjesto), Maksimilijan Hižman (31. mjesto)
  • učenici 8. razreda: Eno Peršić (10. mjesto), Fran Meglić (16. mjesto), Aleks Florijan (19. mjesto), Goran Ladić (20. mjesto), Ilija Biškup (28. mjesto)
  • učenici 1. razreda srednje škole: Mihael Pristav (9. mjesto), Lana Šprajc (11. mjesto), Tio Špicar (19. mjesto), Sebastian Soldat (29.mjesto)
  • učenik 2. razreda srednje škole: Vinko Sabolčec (17. mjesto)
  • učenici 3. razreda srednje škole: Jurica Horvat (8. mjesto), Luka Habuš (25. mjesto)

Posebno ističemo suradnju s Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec i III. OŠ Čakovec kojom zajedničkim “snagama stvaramo” najuspješnije međimurske programere. Posebnost je i partnerstvo u projektu „Želim biti programer“. Suradnja se polako, ali uspješno, razvija i s drugim školama, sve za dobrobit djece. Stoga pozivamo sve škole neka nas slobodno kontaktiramo kako bismo zajedno pomogli djeci u njihovom uspjehu, ali i stvaranju iznimnih prilika u njihovoj budućnosti kao IT stručnjaka

Najznačajniji uspjeh ove djece jest natjecanje u daleko najtežoj, ali i najvrjednijoj kategoriji – algoritmi. Posebnost kategorije jest razvoj analitičko-logičkog razmišljanja, stjecanje znanja i vještina koja su tražena te posebno vrednovana u gospodarstvu.

“Zanimanje programera, softverskog inženjera, developera – kako god da zovemo informatičke stručnjake s vještinama razvoja softvera – posljednjih je godina među najtraženijima na tržištu rada, kako u Hrvatskoj, tako i u Europskoj uniji i globalno, i prilično je sigurno da se potrebe za njima neće smanjivati”, kaže Hrvoje Balen, član uprave Otvorenog učilišta Algebra i dopredsjednik HUP-a.

Europi nedostaje ICT stručnjaka, tvrtke u EU moraju se za njih “boriti” s najboljim američkim i azijskim kompanijama. Takvih stručnjaka nedostaje i Hrvatskoj. Stoga je od posebnog značaja dobivanje potpora u aktivnostima udruga MIS i MIK obzirom na rezultate koji se, sada već dugi niz u kontinuitetu, postižu u radu s djecom. Najznačajnija potpora jest ona Ministartsva znanosti, obrazovanja i sporta u projektu “Želim biti programer”, a slijede i potpore Međimurske županije, Grada Čakovca, Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca, Hrvatskog saveza informatičara (HSIN), Općine Strahoninec i drugih donatora… Posebno treba istaknuti Tehnološko-inovacijski centar Međimurje koji, osim prostornih kapaciteta, daje potporu logistike te s kojim zajedničkom partnerskom suradnjom stvaramo nove potencijale budućih međimurskih IT stručnjaka koji će svojim znanjima i zaradom sigurno pridonijeti razvoju Međimurja, ali i čitave države.

Najbolje međimurske informatičare čeka još borba na državnoj razini natjecanja u Primoštenu (od 14.3. do 17.3.2017.), Hrvatska informatička olimpijada u Zagrebu te Juniorska hrvatska informatička olimpijada u Krku.
Želimo im puno uspjeha!

Posted by Dejan Drabić