Ove subote, 2. ožujka 2019. godine, u prostorijama Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM), s početkom u 19 sati, održano je predavanje prof. dr. sc. Ivice Puljaka, ”Budućnost svemira i ljudskog roda“.
Predavanje je organizirala udruga “Mladi informatičari Strahoninca” (MIS) u sklopu projekta “Centar izvrsnosti iz informatike” (CII), uz suradnju s partnerima “Međimurskim informatičkim klubom” Čakovec (MIK), TICM-om, Međimurskom županijom, Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec i III. OŠ Čakovec. Projekt CII sufinanciran je od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO) i Međimurske županije, a glavnu ulogu u provođenju projekta imaju udruge MIS i MIK.
Popularnost predavača, atraktivnost teme, kao i odlična organizacija imali su za posljedicu ispunjenost multimedijalne dvorane TICM-a kao nikada do sada.
Predavanje je uvodnim govorom otvorio predsjednik udruge MIS, Dejan Drabić, pozdravivši predavača, s naglaskom da svojim altruizmom doprinosi razvoju boljeg društva. Pozdravljeni su i gosti: župan Međimurske Županije Matija Posavec i Ivan Plačko, direktor TICM-a. “Kaj buš STEM?“, našalio se Drabić, u korijenima je Međimuraca, pa je ovo idealno vrijeme da se STEMu pridodaje što veći značaj, a čime doprinosi ovo predavanje koje ima za cilj popularizaciju znanosti i obrazovanja.
Posjetiteljima se obratio i Matija Posavec, župan Međimurske županije, istaknuvši pozitivne inicijative i ulaganja Županije na polju obrazovanja.
Uvodni dio doista je bio kratak, jer je cijela “multica” s nestrpljenjem iščekivala predavanje prof. dr. sc. Ivice Puljaka, koje je odisalo s mnoštvo izvrsnih ilustracija, znanstveno utemeljenih činjenica o nastanku svemira pa sve do danas, a što se protezalo kroz 13,8 milijardi godina… Kako je istaknuo, budućnost svemira je jedna od najtužnijih priča ikada ispričana. Naime, dokazano je da se svemir kontinuirano širi te da će u jednom trenutku, doduše u iznimno dalekoj budućnosti, svi atomi biti međusobno odveć udaljeni. Neće to značiti nestanak svemira, ali će za posljedicu imati nestanak bilo kakve inteligencije u njemu.
No, isto tako, prof. dr. sc Puljak ističe da za vrijeme ljudskog roda, nikada nije bilo tako “dobro” kao danas. Činjenice govore da se život znatno unaprijedio, da su ljudi sve bogatiji i da se taj trend nastavlja, da će otprilike polovica djece u dvorani biti starija od 100 godina, da nikada nije bilo manje ratova, manje gladnih… Ono što očekuje ljudski rod u budućnosti je, naime, jedna jako sretna priča. Naglasio je da odgovor na sve probleme ima znanost. Ali da isto tako ima mnogo onog što još ne znamo, što trebaju znanstvenici istražiti. Znanstvenicima su to izazovi u istraživanju novih spoznaja i činjenica… Uglavnom, čeka nas izrazito pozitivna i svijetla budućnost!
Predavanje koje se samo može poželjeti, bilo je popraćeno i s mnogo šaljivih usporedbi. Obzirom da je sve građeno od atoma, a atomi se kontinuirano razmjenjuju, ispada da se ljudski organizam unutar 7 godina u cjelini izmijeni. Našalio se tako Ivica, rekavši da je tome možda razlog zašto je sedma godina kritična u braku. Jer, nakon 7 godina više to nije ista osoba za koju ste se vjenčali… 🙂
Po završetku predavanja, posjetitelji su postavljali niz pitanja, od kojih su se posebice isticala pitanja učenika. Na svako od njih dobiven je kvalitetan odgovor s nizom primjera i objašnjenja kroz koja se dao iščitati značaj znanosti.
Posebno smo sretni i ponosni što je prof. dr. sc. Ivica Puljak prepoznao naš rad i značaj za društvenu zajednicu te nas “nagradio” dolaskom u Čakovec. U razgovoru nakon predavanja istaknuo je da je jako pozitivno iznenađen našom inicijativom, a osobito činjenicom da djeci stvaramo prilike u razvoju izvrsnosti na polju računalnog razmišljanja gdje postižemo izvrsne rezultate.
Viktor Lazar (predsjednik MIK-a), prof. dr. sc. Ivica Puljak i Dejan Drabić (predsjednik MIS-a)
Planovi su nam veliki, ali realni. Zalažemo se za nastavak projekta od jeseni te potpori Međimurske županije, ali i drugih. Slijedeći korak je identifikacija djece koja bi u centru razvijala svoju izvrsnost i talent. Cilj je stvarati buduće vrsne stručnjake, ali i one koji će postati, potaknuti i ovim predavanjem, budući znanstvenici…