Dana 24.2.2018. godine, udruge Međimurski informatički klub Čakovec (MIK), s početkom u 18 sati, te Mladi informatičari Strahoninca (MIS), s početkom u 19h, održale su u prostoru Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM) godišnje skupštine.
Dosadašnji predsjednik MIK-a, Miljenko Blažeka, prof., pozdravio je sve članove i uzvanike te, nakon izglasavanja dnevnog reda, otvorio izbornu skupštinu udruge. Osvrnuo se na rad tijekom protekle godine te uspjehe mlađih članova udruge na najprestižnijim programerskim natjecanjima. Istaknut je izniman uspjeh Martina Josipa Kocijana, koji je u protekloj godini slavio prvo mjesto na Državnom natjecanju iz informatike te prvo mjesto u državi na Hrvatskom otvorenom natjecanju iz informatike. Ostvario je plasman na Hrvatsku informatičku olimpijadu kao učenik 1. razreda srednje škole i tako, u konkurenciji sa svim ostalim srednjoškolcima, osvojio plasman na dodatne pripreme. U finalnom natjecanju osvojio je izvanredno 7. mjesto. Ujedno, MIK je za proteklu godinu, od Hrvatskog saveza informatičara (HSIN), primio priznanje za ekipno osvojeno 3. mjesto u državi za srednjoškolce, u natjecanju “primjena algoritama”.
Uz pregršt ostalih aktivnosti, ona važnije odnosile su se na suradnju s partnerskom udrugom MIS i Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje. Predsjednik je istaknuo važnost članstva u Hrvatskom savezu informatičara (HSIN), Zajednici tehničke kulture Grada Čakovca i Zajednici tehničke kulture Međimurske županije. Udruga je u protekloj godine u prihode ubrojila potpore od Grada Čakovca, Međimurske županije, Zajednice tehničke kulture Međimurske županije, Hrvatskog saveza informatičara i Zajednice tehničke kulture Grada Čakovca, kao i prihode od članarina i vlastite djelatnosti.
Nakon raspuštanja starog vodstva, birano je novo vodstvo. Prijedlogom dotadašnjeg predsjednika i dogovorom članova udruge, izabran je novi predsjednik udruge, Viktor Lazar, mag. inf.
Nakon kratke stanke i okupljanja slijedila je redovna skupština udruge Mladi informatičari Strahoninca (MIS). Nakon izglasavanja dnevnog reda i ostalih formalnosti, predsjednik udruge Dejan Drabić, mag. inf. osvrnuo se na bogat i sadržajan rad udruge u protekloj godini s naglaskom na projekt “Škola mladih programera”.
Više detalja o projektu prezentirala je voditeljica istog, Sana Đukes, mag. oec. Istaknula je financijsku potporu projektu Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) u visini od 110.000,00 kuna te partnere u projektu: Međimurski informatički klub Čakovec (MIK), Međimursku županiju, Tehnološko-inovacijski centar Međimurje, Gimnaziju Josipa slavenskog Čakovec, III. OŠ Čakovec i OŠ Strahoninec. Srž projekta su mnoštvo radionica i tečajeva koje se provode kroz cijelu školsku 2017./2018. godinu. Kroz projekt će se oformiti i vlastita knjižnica stručne literature namijenjena članovima, razna javna predavanja te predavanja u školama partnerima. Važan udio čini ulaganje u opremu, kao i pripreme i sudjelovanja na natjecanjima.
Predsjednik udruge osvrnuo se i na ostale projekte i aktivnosti, a važniji su projekt edukacije romske populacije djece uz potporu Microsoft-a, radionice “Meet and code” čiju finacijsku potporu je udruga dobila od donatora iz EU, priprema i sudjelovanja na natjecanjima udruge, provođenju ProMikro projekta čiji su nositelj Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) te Institut za razvoj i mobilnost mladih (IRIM), kroz koji naši ambasadori STEM revolucije obučavali nastavnike kako bi iste osposobili za edukaciju učenika u korištenju micro:bit računala u školama. Posljednja faza projekta slijedi naredni mjesec.
Usko se surađuje s Fakultetom organizaicje i informatike Varaždin (FOI) s kojim, uz suradnju s Pučkim otvorenim učilištem Varaždin (POU VŽ), udruga provodi informatičke tečajeve za osnovnoškolce u prostorijama fakulteta. Vrijedi spomenuti da su većina predavača diplomanti fakulteta FOI Varaždin.
Najviše su plijenili pažnju rezultati udruge postignuti na raznim natjecanjima, koji su plod rada obiju udruga. Na natjecanju „Infokup 2017.“ u kategoriji „primjena algoritama“, najvažnijoj i najzahtjevnijoj kategoriji, osvojili smo gotovo sva vodeća mjesta na županijskoj razini natjecanja i to:
- Osnovne škole
- 5. razred
- 1. mjesto – Samuel Sobočan
- 3. mjesto – Vedran Novaković
- 6. razred
- 1. mjesto – Matija Bujanić
- 2. mjesto – Leo Stričak
- 3. mjesto – Andrija Palašek
- 7. razred
- 1. mjesto – Filip Cvjetičanin
- 2. mjesto – Maksimilijan Hižman
- 8. razred
- 1. mjesto – Fran Meglić
- 2. mjesto – Eno Peršić
- 3. mjesto – Goran Ladić
- 5. razred
- Srednje škole
- 1. razred
- 1. mjesto – Martin Josip Kocijan
- 2. mjesto – Mihael Pristav
- 2. mjesto – Lana Šprajc
- 3. mjesto – Tio Špicar
- 2. razred
- 1. mjesto – Vinko Sabolčec
- 3. razred
- 1. mjesto Jurica Horvat
- 2. mjesto – Luka Habuš
- 1. razred
Tri naša učenika, shodno plasmanu gledajući sve natjecatelje cijele države, plasirana su na državnu razinu natjecanja i to Martin Josip Kocijan kao učenik 1. razreda srednje škole, Vedran Cifreka učenik 8. razreda osnovne škole i Samuel Sobočan kao učenik 5. razreda osnovne škole. Martin i Samuel, obojica u svojim kategorijama osvajaju prvo mjesto u državi. Posebnost je ovaj puta bio rezultat Samuela Sobočana koji je imao broj bodova koliko zbrojeno preostalih šestero natjecatelja. Mentori učenicima bili su Dejan Drabić i Miljenko Blažeka.
Na Hrvatskom otvorenom natjecanju informatičara (HONI), natjecanju koje se proteže kroz 7 kola tijekom školske godine i jedno je od najjačih natjecanja u široj regiji, sada već kontinuirano, osvajamo odlične rezultate:
- Osnovne škole
- 5. razred
- 6. mjesto – Samuel Sobočan
- 16. mjesto – Martin Zadravec
- 6. razred
- 2. mjesto 6. razredi – Matija Bujanić
- 13. mjesto – Andrija Palašek
- 13. mjesto – Leo Stričak
- 19. mjesto – Šimun Bilas
- 7. razred
- 19. mjesto – Filip Cvjetićanin
- 8. razred
- 2. mjesto – Vedran Cifrek
- 10. mjesto – Eno Peršić
- 10. mjesto – Fran Meglić
- 19. mjesto – Aleks Florijan
- 20. mjesto – Goran Ladić
- EKIPNO osvajamo 3. u državi za 2016./2017. godinu
- 5. razred
- Srednje škole
- 1. razred
- 1. mjesto – Martin Josip Kocijan
- 9. mjesto – Mihael Pristav
- 11. mjesto – Lana Šprajc
- 19. mjesto – Tio Špicar
- 2. razred
- 17. mjesto – Vinko Sabolčec
- 3. razred
- 8. mjesto – Jurica Horvat
- 25. mjesto – Luka Habuš
- EKIPNO osvajamo 3. mjesto u državi za 2016./2017. godinu
- 1. razred
Naši članovi plasirali su se i na Juniorsku hrvatsku olimpijadu (JHIO) koja se održala na Ljetnom informatičkom kampu na Krku u organizaciji Hrvatskog saveza informatičara (HSIN), a plasman su osigurali Samuel Sobočan, Matija Bujanić i Vedran Cifrek. Na Hrvatsku informatičku olimpijadu (HIO) plasirao se Martin Josip Kocijan, naš najtrofejniji natjecatelj. Na državnoj smotri radova u sklopu natječaja Hrvatskog saveza informatičara, Fran Železnjak s radom „Microbit(ka)“ osvaja glavnu nagradu.
Istaknuto je i sudjelovanje u CroatianMakers robotičku ligi u više kategorija, kao i na “World education robotics” (WER) natjecanju.
Posebno je istaknuta suradnju sa Gimnazijom Josipa Slavenskog Čakovec, a čiji naši članovi su Miljenko Blažeka i Darinka Drabić te III. OŠ Čakovec čiji je naš član Nataša Boj. Zajedničkom suradnjom utječemo na napredak i izvrsnost djece.
Nakon prihvaćanja ostvarenih planova za proteklu godinu, predsjednik udruge MIS predstavio je plan rada i financijski plan za 2018. godinu koji je jednoglasno prihvaćen. Slijedeći iznimno važan projekt je Centar izvrsnosti informatike, a koji je već najavio župan Međimurske županije, Matija Posavec. Za spomenuti projekt Županija je već rezervirala financijska sredstva u visini od 50.000,00 kn, a on će se provoditi od početka naredne školske godine. Cilj projekta je razvijati u djece osnovnoškolske dobi. Uz samu Međimursku županiju, partneri u projektu su Tehnološko-inovacijski centar Međimurje (TICM) te udruge MIS i MIK koje će biti zadužene za njegovo provođenje.
Na kraju su, u ime udruga MIS i MIK, najzaslužnijim učenicima podijeljena priznanja i nagrade za postignute uspjehe u 2017. godini. Priznanja i nagrade zaslužilo je čak 15 učenika, od kojih neki nisu mogli nazočiti skupštinama zbog obveza i negativnih vremenskih utjecaja. Najdraža od svih bila je zajednička fotografija dijela nagrađenih učenika s predavačima udruga.