Tečaj “Algoritmi Logo” temelji se na razvoju izvrsnosti u djece na polju računalnog razmišljanja s naglaskom na primjenu računalnih algoritama. Ciljna skupina su učenici od 3. do 5. razreda osnovne škole i to onih koji imaju veće sklonosti u rješavanju matematičkih i logičkih zadataka. Naravno, moguće su i iznimke u prihvaćanju mlađe djece, ali uz jasnu opravdanost u potencijalu djeteta. Kroz tečaj će djeca upoznati programski jezik Logo – kroz kornjačinu grafiku i rješavanje problemskih zadataka. Polaznici će se upoznati s alatom FMS Logo koji se koristi na natjecanjima. Nakon tog uvodnog dijela, učenici će svladavati osnovne naredbe za programiranje u programskom jeziku Logo. Nakon prvih koraka započet ćemo s rješavanjem problemskih zadataka i s vremenom ćemo uvoditi sve kompleksnije naredbe, konstrukte i probleme. Krajnji cilj je steći mogućnosti analize, razumijevanja, pronalaženja problema i rješavanja problemskih zadataka, te poticanje kreativnosti i izvrsnosti.
Ishodi:
- Upoznati se s alatom FMS Logo i efikasno ga koristiti u rješavanju zadataka
- Usvojiti osnovne naredbe programskog jezika Logo
- primjenjivati naredbe za crtanje
- postaviti osnovna svojstva kornjače
- naučiti koristiti naredbe za ponavljanje (petlje)
- naučiti o varijablama i kako ih koristiti
- naučiti grananje programa
- naučiti izrađivati potprograme i međusobno ih povezivati
- naučiti o riječima i rečenicama i njihovim operacijama
- naučiti o listama i operacijama za rad s listama
- Osmisliti način rješavanja (algoritam) problemskog zadatka
- Prezentirati i argumentirati svoje stavove, ideje i rješenja
- Svladati područja iz matematike korisna za rješavanje grafičkih zadataka – kutevi, geometrijski likovi, koordinatni sustav
- Razvijati kritičko razmišljanje, kreativnost i snalažljivost u rješavanju problema
- Razvijati vještinu matematičko-logičkog razmišljanja
Učenike će se, prema njihovoj spremnosti i podršci roditelja, pripremiti za sudjelovanja na informatičkim natjecanjima u programskom jeziku Logo (Hrvatska Logo Liga – u organizaciji Hrvatskog Saveza informatičara i Državnom natjecanju iz informatike – Infokup).
Planiran je godišnji fond od 60 školskih sati, uz tjedni ritam predavanja od 2 školska sata. Svaki učenik je obvezan učlaniti se u udrugu Mladi informatičari Strahoninca (MIS), čime dobiva e-mail adresu te online pristup sustavu kroz koji će imati dodatne materijale i vrhunsku komunikacijsku i edukativnu platformu.