Polaznici Centra izvrsnosti informatike briljirali na prvom kolu Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici

Članovi udruga Mladi informatički stručnjaci (MIS) i Međimurski informatički klub (MIK), učenici osnovnih i srednjih škola, ostvarili su izvanredne rezultate na prvom kolu Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici (HONI), koje organizira Hrvatski savez informatičara. Ovo natjecanje, koje okuplja mlade informatičare iz cijele Hrvatske, predstavljalo je izazov s ukupno sedam problemskih zadataka, od kojih su natjecatelji prva četiri rješavali po rastućoj težini, dok su za posljednja tri morali sami procijeniti razinu složenosti. Rješenja su se predavala putem evaluatora, a programiranje se izvodilo u jezicima Python ili C++.

Rezultati natjecanja jasno pokazuju iznimnu kvalitetu rada i pripreme mladih natjecatelja iz Međimurja i susjedne nam Varaždinske županije, koji se kontinuirano usavršavaju kroz rad u Centru izvrsnosti informatike Međimurske županije. Njihov trud i znanje donijeli su ukupno tri prva, tridruga i jedno treće mjesto, što je veliki uspjeh za sve uključene. Uz to, mnogi drugi članovi ovih udruga ostvarili su izvrsne rezultate, plasiravši se unutar prvih deset mjesta u svojim kategorijama, čime je još jednom potvrđena njihova kvaliteta i posvećenost.

Tablica rezultata po razredima:

MJESTO NATJECATELJ RAZRED EKIPA
4. Maksim Borko Ivinović 4. OŠ MIS & MIK Čakovec
Pavel Strahonja
1. Andro Štefulj 5. OŠ
2. Ilan Buza
Tibor Kraljić
5. Kimi Mihael Belec
9. Krsto Klobučarić
Ivan Mikulaj
Sebastijan Murk
Matej Novaković
1. Leon Antonio Knežević 6. OŠ
Pavao Margotić
6. Noa Vašak
7. Filip Pleh
10. Oleksandr Moskalov
17. Josip Sobočan
Filip Sutlar
3. Lovro Novak 7. OŠ
5. Lovro Žagar
6. Fran Topolnjak
12. Eugen Janković
21. Oleg Darabuš
29. Kristijan Turk
8. Jakov Marodi 8. OŠ
10. Petar Filo
Marta Topolnjak
17. Nikša Vaupotić
2. Ivano Lukačević 1. SŠ Međimurski informatički klub /
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec
7. Marin Rođak Međimurski informatički klub /
Elektrostrojarska škola Varaždin
15. Leo Lipić Međimurski informatički klub /
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec
17. Dorian Panić Međimurski informatički klub /
Prva gimnazija Varaždin
Oliver Vitez
17. Leo Dolenec 2. SŠ Međimurski informatički klub /
Gimnazija Josipa Slavenskog Čakovec
33. Mirna Drabić
12. Fran Janči 3. SŠ
13. Dominik Vidović 4. SŠ
21. Dominik Vugrinec
44. Neven Pleh

Ovi izvanredni rezultati još jednom potvrđuju ključnu ulogu strateškog ulaganja u informatičko obrazovanje te važnost kontinuiranog rada s mladima, stvarajući temelj za razvoj budućih IT stručnjaka. Članovi MIS-a i MIK-a dokazali su svoju spremnost za nove izazove, a uspjesi njihovih učenika ističu da ulaganje u Centar izvrsnosti informatike Međimurske županije, koji već od najranije dobi pruža stručnu podršku i obrazovanje, donosi vrhunske rezultate. Ti uspjesi nisu ograničeni samo na osnovnoškolski uzrast, već se održavaju i tijekom srednjoškolskog i fakultetskog obrazovanja.

Zbog toga je ključno uvesti sustavne evaluacije koje će omogućiti praćenje postignuća učenika kroz različite faze njihova obrazovanja i profesionalnog razvoja. Takve evaluacije bi pružile dragocjene smjernice za daljnje unapređenje rada s mladim talentima, čime bi se osigurao kontinuitet i dugoročna uspješnost ovakvih programa.

Čestitke svim sudionicima i njihovim mentorima na postignutom uspjehu!

Voditelj Centra izvrsnosti informatike Međimurske županije i vijećnik Skupštine Međimurske županije (Dejan Drabić, mag. inf.), na nedavnoj sjednici istaknuo je potrebu za daljnjim razvojem STEM obrazovanja u Međimurju u smislu osnivanja Centra izvrsnosti za robotiku, smještenog u prostorima Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje (TICM).

Otvaranjem ovog centra, djeci i mladima iz svih škola omogućilo bi se razvijanje vještina u širem STEM području, koje je temelj tehnologija budućnosti. U centru bi se učenici mogli baviti robotikom, Internetom stvari (IoT), 3D modeliranjem i ispisom, te razvijati projekte u virtualnoj i proširenoj stvarnosti, što su ključna područja u razvoju modernog obrazovanja i industrije.

Ovaj korak bio bi značajan iskorak za Međimurje, koje već sada ulaže u izvrsnost u obrazovanju kroz postojeće centre izvrsnosti, a proširenje programa na robotiku i druge STEM grane, s naglaskom na rad s djecom od što ranije dobi, dodatno bi pozicioniralo regiju kao lidera u obrazovnim inovacijama. Cilj je omogućiti mladima stjecanje praktičnih vještina koje će ih pripremiti za buduće tehnološke izazove i globalno konkurentna zanimanja.

Posted by Dejan Drabić