Petnaest polaznika uspješno usvojilo osnove programiranja na radionici “I ja želim znati!”

Udruge Mladi informatički stručnjaci (MIS) i Međimurski informatički klub (MIK) proteklog su tjedna bile organizatori besplatne informatičke radionice za odrasle pod nazivom “I ja želim znati!”. Ista se održala u informatičkoj učionici Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje, a sudjelovalo je 15 polaznika različitih dobnih skupina, zanimanja i interesa sa zajedničkim motivom – naučiti što je programiranje.

Na radionici je sudjelovalo petnaest polaznika

Radionicu je predvodio Dejan Drabić, mag. inf., predsjednik udruge MIS i voditelj Centra izvrsnosti informatike Međimurske županije te nagrađivani mentor s dugogodišnjim iskustvom rada u nastavi, ujedno i vanjski stručni predavač na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) u Varaždinu.

Radionicu je vodio Dejan Drabić, mag.inf.

-Ponukani stalnim upitima i željama roditelja članova naših udruga i ostalih zainteresiranih, odlučili smo organizirati radionicu programiranja za odrasle. Cilj ove radionice nije da postanete programeri, jer je nemoguće u dva sata naučiti programirati, već vas uvesti u zanimljiv svijet nula i jedinica, objasniti što se nalazi ispod ‘haube’ računala te na koji način ono funkcionira. Pismenost je nekad podrazumijevanje znanje čitanja i pisanja, prije nekoliko godina ona je uključivala poznavanje nekog stranog jezika, dok danas govorimo o informatičkoj pismenosti. Ona implicira poznavanje barem jednog računalnog, odnosno programskog jezika i jedna je od ključnih vještina današnjice. S obzirom na dostignuća tehnologije, programiranje je neminovno jezik budućnosti, naglasio je na početku predavanja Dejan Drabić.

S radionice

Upoznao je polaznike s osnovnim konceptima programskog jezika Python te im objasnio kako se razmjenjuju informacije računalom, odnosno na koji način računalo percipira i obrađuje podatke. Tijekom dvosatnog predavanja polaznici su zahvaljujući brojnim primjerima iz svakodnevnog života uspješno usvojili osnovne pojmove programiranja – što su programski jezici, programski alati, algoritmi, programski kod i pseudokod, a potom nizom praktičnih zadataka naučili izrađivati jednostavne programe za računala.

 

 

 

 

Posted by Dejan Drabić